۱۳۹۹ يکشنبه ۱۵ تير
علوم پزشکی دانشگاه آراد
عضو هيأت علمي واحد علوم و تحقيقات، جايگزين هاي موقت پوستي ساخت
طرح «زخم‌پوش‌هاي نانو ليفي» محقق واحد علوم و تحقيقات، جزو برترين ها در فن‌بازار نانوالياف شد.
طرح «زخم‌پوش‌هاي نانو ليفي» محقق واحد علوم و تحقيقات، جزو برترين ها در فن‌بازار نانوالياف شد.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي به نقل از واحد علوم و تحقيقات، طرح عضو هيأت علمي واحد علوم و تحقيقات با عنوان «ساخت زخم پوش هاي نانوليفي بر پايه كيتوسان-پلي كاپرولاكتون با هدف ترميم زخم هاي ديابتي» از سوي ستاد نانو رياست جمهوري به عنوان يكي از 5 طرح برتر در كسب‌وكارهاي سرمايه‌گذاري نانو در فن‌بازار نانوالياف برگزيده و در كنفرانس بين المللي نانوفايبر ICNF2017 تقدير شد.

دكتر عادله قلي پور كنعاني عضو هيأت علمي گروه مهندسي نساجي دانشكده فني و مهندسي اين واحد، هدف از ارائه طرح ساخت جايگزين هاي موقت پوستي با استفاده از پوشش هاي نانوليفي بر پايه كيتوسان-پلي كاپرولاكتون را دست يابي به پوششي كارآمد در ترميم انواع زخم هاي پوستي بيان كرد و گفت: در اين طرح سعي شده تا با استفاده از تكنولوژي، نانو پوششي را ايجاد كنيم كه از نظر ساختار فيبريلي بسيار شبيه به ساختار پوست طبيعي باشد.

وي افزود: زخم پوش نانوليفي ساخته شده در اين طرح پس از انواع آزمون هاي فيزيكي، مرفولوژيكي، بيولوژيك (ضدميكروب بودن، سلول سازگاري و ...) در آزمونهاي انجام شده بر روي نمونه هاي حيواني در ترميم انواع زخم هاي پوستي برشي تمام عمق، سوختگي درجه سه و ديابتي و نتايج ترميمي نتايج رضايت بخشي حاصل شد.

قلي پور كنعاني ادامه داد: مهمترين وجه تمايز در اين طرح، طراحي بسيار دقيق و مهندسي شده داربست نانوليفي است كه بر همين اساس ساختار فيبريلي بافت پوست طبيعي را كه شامل فيبريل هاي نانومتري و ميكرومتري به صورت توام با هم مي باشد را به صورت كامل شبيه سازي مي كند.

وي اضافه كرد: مواد اوليه مورد استفاده در داربست اين طرح شباهت زيادي به گلوكوزآمينوگلايكان هاي موجود در بافت طبيعي بدن دارد. اين امر موجب افزايش مهاجرت سلولي و همچنين اكسيژن رساني لازم به سطح زخم شده و در عمل باعث كاهش عفونت زخم هاي ديابتي و سرعت در ترميم زخم هاي ديابتي كه يكي از معضلاتشان نوروپاتي يا درگيري رگ هاي خوني و عدم خونرساني كافي به سطح زخم و تاخير در ترميم زخم مي باشد، شده است.

قلي پور كنعاني با اشاره به همكاري دكتر سيد هژير بهرامي استاد دانشگاه صنعتي اميركبير در اين طرح تصريح كرد: تجاري سازي اين طرح و همچنين ساخت داربست هاي نانوليفي توسط پليمرهاي طبيعي و بومي ايران از جمله برنامه هايي است كه در نظر دارم.

لازم به ذكر است دكتر عادله قلي پور كنعاني دانش آموخته دكتري و فوق دكتري دانشگاه صنعتي اميركبير و همچنين دانش آموخته فوق دكتري دانشگاه علوم پزشكي ايران، در حال حاضر به عنوان عضو هيات علمي گروه مهندسي نساجي دانشكده فني و مهندسي واحد علوم و تحقيقات مشغول فعاليت است .

وي تا كنون بيش از 30 مقاله در مجلات معتبر با نمايه ISI ، مجلات علمي و پژوهشي و كنفرانس هاي معتبر ملي و بين المللي به چاپ رسانده است. زمينه اصلي فعاليت وي توليد نانوالياف از پليمرهاي طبيعي و سنتزي زيست سازگار براي كاربردهاي پزشكي مانند ترميم زخم، ترميم بافت هاي آسيب ديده استخواني و غضروفي و ... است كه در اين زمينه تحقيقاتي تا كنون 7 اختراع به ثبت رسانده است. همچنين كتابي با عنوان «نانوالياف در پزشكي بازساختي و مهندسي بافت» با همكاري دكتر عادله قلي پور كنعاني به تاليف و منتشر شده است .

تاریخ:
1396/07/30
تعداد بازدید:
19
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
تمام حقوق اين وب سايت متعلق به سازمان مركزي دانشگاه آزاد مي باشد
Powered by DorsaPortal