۱۳۹۹ يکشنبه ۱۵ تير
معاونت علوم پزشکی دانشگاه آزاد
دكتر ولايتي در شوراي دانشگاه آزاد اسلامي: دانشگاه آزاد اسلامي در سيل اخير اقدامات ارزشمندي بر جاي گذاشت/ دانشگاه آزاد بايد در علوم پزشكي و مهندسي مسئله‌محور و محصول‌محور باشد
رئيس هيأت مؤسس و امناي دانشگاه آزاد اسلامي گفت: اين دانشگاه در ماه‌هاي اخير اقدامات مهمي در جهت خودكفايي در كشور و توليد محصولات دانش‌بنيان انجام داده است.
رئيس هيأت مؤسس و امناي دانشگاه آزاد اسلامي گفت: اين دانشگاه در ماه‌هاي اخير اقدامات مهمي در جهت خودكفايي در كشور و توليد محصولات دانش‌بنيان انجام داده است.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي، دكتر علي‌اكبر ولايتي رئيس هيأت مؤسس و امناي دانشگاه آزاد اسلامي در پنجمين جلسه شوراي دانشگاه كه صبح امروز در واحد شيراز برگزار شد، گفت: براي بنده توفيقي است كه در استان فارس و در خدمت بزرگان اين استان، اعضاي هيأت رئيسه و رؤساي استان‌هاي دانشگاه آزاد اسلامي حضور دارم و برگزاري اين گردهمايي فرصتي براي هماهنگي مناسب تر به منظور ارتقاء كيفيت فعاليت ها و اقدامات در دانشگاه آزاد اسلامي است.

وي ادامه داد: همانطور كه در اين جلسه هم مطرح شد دانشگاه آزاد اسلامي نعمتي براي جمهوري اسلامي ايران و يكي از دستاوردهاي انقلاب اسلامي است.

دكتر ولايتي با بيان اينكه مردم در هيچ جاي دنيا به اندازه ايران طالب علم نيستند و خوشحال هستيم كه جمهوري اسلامي ايران به لحاظ تعداد دانشجو نسبت به جمعيت، رتبه چهارم جهاني را در اختيار دارد، خاطرنشان كرد: يكي از ويژگي‌هاي مردم ايران در طول تاريخ اين است كه همواره در جستجوي علم بوده‌اند و در تاريخ ايران و ايران اسلامي به عنوان بخش مهم جهان و جهان اسلام بيشترين علم‌خواهي را داشتند، چنانچه پس از انقلاب اسلامي كه برمبناي اعتقاد و فرهنگ اين مردم شكل گرفت نيز مردم ايران به دنبال افزايش دانش و دانايي بوده‌اند.

وي با اشاره به اينكه دانشگاه آزاد اسلامي به خواسته مردم مبني بر توسعه آموزش عالي، پاسخ داد و اكنون به اندازه همه درخواست‌ها صندلي دانشگاهي موجود است، گفت: دانشگاه آزاد اسلامي با خواست و كمك مردم بنا شد و متعلق به همه 80 ميليون جمعيت كشور است و طبيعي است كه نظام به اين دانشگاه توجه خاص داشته باشد. مقام معظم رهبري نيز نظر خاصي به دانشگاه آزاد اسلامي داشته و انتظار دارند اين دانشگاه بتواند گوشه‌اي از وظيفه احياي تمدن نوين اسلامي را به دوش بكشد.

دكتر ولايتي با بيان اينكه 35 تا 40درصد جمعيت آموزش عالي كشور متعلق به دانشگاه آزاد اسلامي است، اظهار داشت: آنچه در دو سال اخير از سوي هيأت مؤسس و امنا و همينطور هيأت رئيسه دانشگاه پيگيري شده، ايجاد تحول در حوزه فرهنگي و علمي است.

وي افزود: در حوزه فرهنگي، فاصله زيادي با نقطه مطلوب داريم، چرا كه اساتيد، دانشجويان و درس‌هاي ارائه شده در دانشگاه آزاد اسلامي بايد حكايت از پايبندي به فرهنگ اسلامي و هويت ايراني داشته باشد و اساتيد مسلمان يا ساير اساتيد اديان الهي، با اعتقاد به جمهوري اسلامي ايران در اين دانشگاه حضور داشته باشند.

رئيس هيأت مؤسس و امناي دانشگاه آزاد اسلامي تصريح كرد: فضاي موجود در برخي دانشكده‌هاي واحدهاي دانشگاهي در شأن جمهوري اسلامي نيست و مديران بايد همانطور كه در حوزه‌هاي علمي و پژوهشي حساس هستند، در حوزه فرهنگي و اعتقادي نيز حساسيت بيشتري داشته باشند تا دانشگاه آزاد اسلامي داراي جلوه اسلامي شود.

وي در ادامه ابراز اميدواري كرد با حضور حجت‌الاسلام والمسلمين محمد شريفاني به عنوان سرپرست نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در سازمان مركزي و حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر ابراهيم كلانتري به عنوان معاون فرهنگي و دانشجويي دانشگاه آزاد اسلامي و اهتمام مديران اين دانشگاه، جلوه فرهنگي و اعتقادي در دانشگاه آزاد اسلامي ارتقاء يابد.

دكتر ولايتي تأكيد كرد: اين دانشگاه بايد جلوه بارز و برجسته جمهوري اسلامي ايران را داشته باشد و دكتر طهرانچي به عنوان شخصيتي علمي كه در حوزه تخصصي خود زحمت كشيده و علم كسب كرده نيز به دنبال آن است كه درس‌هايي كه ارائه مي‌شود، صِرف تقليد از ديگران و ترجمه نباشد، بلكه نتايج تحقيقات دانشمندان و اساتيد ايراني نيز به رشته تحرير درآمده و به دانشجويان ارائه شود.

رئيس هيأت مؤسس و امناي دانشگاه آزاد اسلامي ادامه داد: تأكيد بنده اين است كه در جلسات هيأت مميزه به تأليف كتب بيشتر از چاپ مقالات ISI توجه شده و امتياز داده شود، چرا كه چاپ يك كتاب حاصل سال‌ها مطالعه است و بايد به آن توجه ويژه‌اي شود.

وي با بيان اينكه رؤساي دانشگاه آزاد اسلامي استان‌ها هماهنگ‌كننده واحدهاي استاني هستند، گفت: رؤساي استان‌ها بايد بر وضعيت واحدها نظارت داشته و مصوبات جلسات شوراي دانشگاه را به اطلاع واحدها برسانند و واحدها را از مسائل علمي، فرهنگي، اقتصادي و اداري دانشگاه آزاد اسلامي مطلع كنند.

دكتر ولايتي با تأكيد بر اينكه دانشگاه آزاد اسلامي يك زنجيره به هم پيوسته در كشور است، اظهار داشت: يكي از اقداماتي كه در دانشگاه آزاد اسلامي انجام شده است، ساماندهي و يكپارچه كردن واحدها در سراسر كشور است. در همين راستا سازمان مركزي تصميم گرفته از برخي واحدها كه در ارتباط با درآمد و هزينه موازنه ندارند و در پرداخت حقوق اساتيد و كاركنان با مشكل مواجه شده‌اند، از انباشت مالي ساير واحدها، كسري واحدهاي زيان‌ده را جبران كند و هيأت امناي دانشگاه نيز از اين تصميم سازمان مركزي حمايت مي‌كند.

رئيس هيأت مؤسس و امناي دانشگاه آزاد اسلامي با بيان اينكه وجود مجموعه‌هاي فرهنگي، اعتقادي و سياسي دانشجويان در دانشگاه ضروري است، گفت: دانشگاه آزاد اسلامي با هدايت نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‌ها، معاونت فرهنگي و دانشجويي و ساير مجموعه‌هاي دانشگاه، وظيفه دارد از نظام و انقلاب اسلامي حمايت كند و هرجا لازم شد، دانشجويان و اساتيد درباره مسائل كشور اظهارنظر كنند و رهنمودهايي كه مقام معظم رهبري در ديدار با اساتيد و دانشجويان فرمودند و همچنين بيانيه گام دوم انقلاب مي‌تواند پيشان اين گونه فعاليت ها باشد.

وي با اشاره به حضور دانشگاه آزاد اسلامي در مناطق سيل‌زده، خاطرنشان كرد: دانشگاه آزاد اسلامي به عنوان يكي از اركان مهم كشور، در كمك‌رساني به مناطق سيل‌زده وارد عمل شد و با مديريت دكتر طهرانچي، اقدامات ارزشمندي را از خود بر جاي گذاشت تا مردم احساس كنند كه اين مولود انقلاب كه توسط خودشان ايجاد شده، مي‌تواند به آنها كمك كند.

دانشگاه آزاد اسلامي در ماه‌هاي اخير اقدامات مهمي در توليد محصولات دانش بنيان انجام داده است

دكتر ولايتي با بيان اينكه دانشگاه آزاد اسلامي در ماه‌هاي اخير اقدامات مهمي در جهت خودكفايي در كشور و توليد محصولات دانش بنيان انجام داده است، گفت: اين اقدام دانشگاه آزاد اسلامي، از پديده‌هاي ارزشمندي است كه نشان مي‌دهد ظرفيت اين دانشگاه بيش از ساير مراكز آموزش عالي كشور است.

رئيس هيأت مؤسس و امناي دانشگاه آزاد اسلامي با بيان اينكه اين دانشگاه در تشكيلات جديد، داراي معاونت‌هاي موضوعي و تخصصي شده است كه نمونه آن را در بخش‌هاي ديگر سراغ نداريم، تصريح كرد: دانشگاه‌هاي ما در حوزه علوم انساني نسبت به ساير علوم عقب هستند و علوم انساني در دانشگاه‌هاي ما تقليد از غرب است در حالي كه ما مي‌توانيم با تكيه بر منابع اسلامي و فرهنگ بومي، علوم انساني غني خود را داشته باشيم چرا كه دانشمندان ايراني همچون ابوريحان در مسائل علوم انساني و جامعه‌شناسي بسيار جلوتر از دانشمندان غرب هستند.

وي افزود: اساتيد دانشگاه آزاد اسلامي بايد با هماهنگي بخش هاي مختلف اين كار را ساماندهي كنند ضمن آن كه در علوم پزشكي و مهندسي نيز بايد مسئله‌محور و محصول‌محور باشد.

دكتر ولايتي در پايان تأكيد كرد: تحريم‌ها هر چند مشكلاتي را به دنبال دارد اما بايد از اين شرايط براي پرهيز از اتصال به بيگانگان و ايجاد خودكفايي و اتكاء به خود بهره برداري كرد همان گونه كه برخي كشورها نيز در شرايط بسيار سخت توانستند به پيشرفت و توسعه دست يابند.

انتهاي پيام/

تاریخ:
1398/03/31
تعداد بازدید:
25
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
تمام حقوق اين وب سايت متعلق به سازمان مركزي دانشگاه آزاد مي باشد
Powered by DorsaPortal