۱۳۹۹ يکشنبه ۱۵ تير
معاونت علوم پزشکی دانشگاه آزاد
«اردوهاي جهادي تمريني براي جهاد در زندگي روزمره»
اردوهاي جهادي تمريني براي جهاد در زندگي روزمره است و اين توصيفي زيبا است كه ما را ناخودآگاه به ياد دلاوري‌هاي جواناني مي‌اندازد كه امروز خاطراتشان براي ما الگو و نوري است براى مسيري كه اميد است كه همه ما رهرو آن باشيم.
نوشته: سيد رضا موسوي- دانشجوي داوطلب رشته دامپزشكي دانشگاه آزاد اسلامي واحد شوشتر در اردوهاي جهادي سلامت
 
اردوهاي جهادي تمريني براي جهاد در زندگي روزمره است و اين توصيفي زيبا است كه ما را ناخودآگاه به ياد دلاوري‌هاي جواناني مي‌اندازد كه امروز خاطراتشان براي ما الگو و نوري است براى مسيري كه اميد است كه همه ما رهرو آن باشيم.

حضور جهادگران در مناطق محروم براي خدمت‌رساني و محروميت‌زدايي در قالب فعاليت‌هاي عمراني ، فرهنگي، اموزشي، بهداشت سلامت و دامپزشكي چه در گرماي طاقت‌فرساى تابستان و چه در سرماى سوزان زمستان، ياد لبان تشنه و پوتين‌هاي پاره بسيجيان در جبهه‌هاي نبرد حق عليه باطل را زنده مى دارد. 
اين روحيه جهادگران برگرفته از سيره عملى جوانانيست كه با خون خود در راه ملت، فرش ايثار گستراندند و تابلوى جهاد نقاشي كردند.

ثمره اين دوره هاي جهادي، تربيت انسانهايى مبارز، مخلص، ايثارگر، متوكل، خستگي ناپذير و استوار در راه حق است، كه در هر مسئوليت و جايگاهي كه قرار بگيرند، روحيه جهادي را سرلوحه رفتار و كردار خود قرار داده، در حيطه مديريتي و شغلي شان نيز به رعايت مكارم الاخلاق اهتمام مى ورزند.

بنابراين حركات جهادي مي‌تواند تلنگري به مسئولان و دولتمرداني باشد كه مدعي پيروي از خط امام راحل(ره) هستند. چرا كه پير جماران فرمود: «آنچه مهم است اين است كه قشر مستضعف بيشتر مورد نظر باشد».
لذا اردوهاي جهادي بستري براي تربيت مديران آينده نظام است كه اجراي اين امر نشان دهنده روحيه ، شناخت و تجربه جهاديست كه بايد مسئولين پيش از رسيدن به مقام خويش شايسته و دارا باشند.

دفتر خاطرات جهادگران مملو از لحظه هاييست كه در روستايي دور و كوچك كه فاقد هر گونه امكانات اوليه مناسب براي زندگيست، مادري پير و بي سرپرست چشم انتظار نشسته تا جهادگاران كار ترميم ساختمان منزل وي را به اتمام برسانند؛ و يا چشمان پر اميد كودكاني كه با اشك شوق به ديوار هاي رنگ آميزي شده ، سقف ترميم يافته و تخته هاي جديد مدرسه نگاه ميكنند.
و يا شب عيد نوروزى كه جوانان جهادگر به جاي اينكه همچون ديگران در كنار خانواده خود باشند، به مناطق محروم رفتند تا در ايام فراغت و تعطيل كارهاي عمراني، فرهنگي، اموزشي و بهداشتي را با هدف محروميت زدايي به انجام رسانند.
و نيز شادي و اميدواري مجدد به پدري پير كه تنها سرمايه اش مزرعه و تعداد اندكي حيوانات اهليست كه به علت بيماري دام‌هايش، از بار درامد افتاده و ناتوان در پرداخت هزينه هاي درماني بود، دامپزشكان جهادگر در چنين مناطقي كه به علت كمبود امكانات دچار مشكلات فراوان در تهيه دارو و حتي حضور دامپزشك هستند به عرصه آماده و با خدمات دامپزشكي چراغ اميد را در خانه هاي آنها روشن گردانيدن.
و يا مادري پير با فرزنداني معلول و سرمايه اي اندك كه تنها دارايي آن دو راس گاو شيري بود كه يكي از آنها به علت بيماري تب شيري دچار مشكل شديد و عدم توانايي در ايستادن داشت مواجه و پس از رسيدگي و بهبودي دامش غرق خوشحالي شده و خدارا چنان شكرگزاري ميكرد كه گويي آري خداوند نيز از آنها رازيست و اجابت كرده آنچه را هنگام نياز از او خواسته 《وَإِذَا سَأَلَكَ عِبَادِي عَنِّي فَإِنِّي قَرِيبٌ أُجِيبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذَا دَعَانِ فَلْيَسْتَجِيبُوا لِي وَلْيُؤْمِنُوا بِي لَعَلَّهُمْ يَرْشُدُونَ》
و يا دامپزشكان جهادگري كه در دوره ي سيل مناطق جنوب با استفاده از قايق، خطر هاي بسياري را به جان خريدند و از مسير هاي پر خطر گذشته وبه مناطق اسكان مردمي و دامي رفته و خدمات دامپزشكي و دارويي رايگان ارائه دادند.

از طرف ديگر ترويج فرهنگ جهادي در مناطق محروم سبب خودكفايي اهالي اين مناطق مي‌شود و وقتي جواناني را مي‌بينند كه با كار جمعي و اتحاد و روحيه خودباوري در مدت كوتاهي پيشرفت قابل ملاحظه‌اي را به وجود مي‌آورند و شيريني آن را حس مي‌كنند اين اميد در آن‌ها زنده مي‌شود كه «ما مي‌توانيم» و شوق و ذوق فعاليت‌هاي جهادي براي حل معضلات محرومان منطقه خود در آن‌ها ايجاد مي‌شود. اين شوق مي‌تواند گام مهمي براي تحقق اقتصاد مقاومتي و حركت به سمت رهايي از وابستگي به ديگران در ميان آنها باشد.

اردوي جهادي اخير هم كه به همت قرارگاه جهادي دانشگاه ازاد و ستاد اجرايي فرمان امام خميني (ره) در مناطق زلزله زده و سيل زده در حال برگزاريست، با فعاليت هايى در قالب پزشكي ، دامپزشكي و برنامه هاي فرهنگي، ادامه دارد و جهادگران از نقاط مختلف كشور گرد هم آمدند تا ضمن تشكيل دوستي هاي جديد و آشنايي و ارتباط تازه فرهنگي، به شناختى اصيل از مناطق محروم كشور در استان هاي مختلف برسند.
تاریخ:
1398/05/23
تعداد بازدید:
20
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:1 تعداد کل امتیازها:2
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
تمام حقوق اين وب سايت متعلق به سازمان مركزي دانشگاه آزاد مي باشد
Powered by DorsaPortal