۱۳۹۹ يکشنبه ۱۵ تير
علوم پزشکی دانشگاه آراد
دكتر نفر: مقدمات ارتباط بين رشته اي علوم پزشكي و ساير رشته ها در دانشگاه آزاد اسلامي چيده شده است
دكتر محسن نفر، معاون علوم پزشكي دانشگاه آزاد اسلامي با حضور در برنامه نبض پزشكي مورخ 5 آبان ماه 1396 از شبكه خبر صداو سيما با موضوع جايگاه ايران در توليد علوم پزشكي در جهان، وجود رشته هاي مختلف علوم پزشكي و رشته هاي فني-مهندسي، رشته هاي علوم انساني و هنر را در كنار يكديگر از جمله موقعيت ها و امكانات اخص دانشگاه آزاد اسلامي برشمرد و از چيده شدن مقدمات ارتباط بين رشته هاي علوم پزشكي و ساير رشته ها در عرصه آموزش و پژوهش دانشگاه آزاد اسلامي خبر داد.

دكتر محسن نفر، معاون علوم پزشكي دانشگاه آزاد اسلامي با حضور در برنامه نبض پزشكي مورخ 5 آبان ماه 1396 از شبكه خبر صداو سيما با موضوع جايگاه ايران در توليد علوم پزشكي در جهان، وجود رشته هاي مختلف علوم پزشكي و رشته هاي فني-مهندسي، رشته هاي علوم انساني و هنر را در كنار يكديگر از جمله موقعيت ها و امكانات اخص دانشگاه آزاد اسلامي برشمرد و از چيده شدن مقدمات ارتباط بين رشته هاي علوم پزشكي و ساير رشته ها در عرصه آموزش و پژوهش دانشگاه آزاد اسلامي خبر داد.

به گزارش روابط عمومي حوزه علوم پزشكي دانشگاه آزاد اسلامي- معاون علوم پزشكي دانشگاه آزاد اسلامي در اين برنامه، پيشرفت در زمينه علوم پزشكي در چند سال اخير را چشمگير دانست و مسئله محور بودن و كاربردي بودن تحقيقات علوم پزشكي را پروسه اي مهم در دانشگاه آزاد اسلامي و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي كشور عنوان كرد و گفت: ما بايد به سمت تحقيقاتي برويم كه مسائل و مشكلات ما را چه در سطح كشور و چه در سطح جهاني حل نمايند تا اينكه فقط مقالات داراي سايتيشن (استناد) توليد كنيم. در اين اواخر، ما در دانشگاه آزاد اسلامي به دنبال ارتباط بين رشته اي به منظور حل مسائل  و مشكلات در اين خصوص هستيم.

دكتر نفر وجود رشته هاي مختلف علوم انساني، فني-مهندسي و هنر و رشته هاي علوم پزشكي در دانشگاه آزاد اسلامي در جوار هم را يكي از امكانات و پتانسيل هاي اخص اين دانشگاه در كشور  عنوان كرد و بيان داشت: معاونت علوم پزشكي دانشگاه آزاد اسلامي، جهت برقراري ارتباط اوليه با برخي از دانشكده هاي مختلف در اين دانشگاه، عناوين مختلف پژوهشي را با مطالعات مختلفي استخراج كرد و مقدماتش ايجاد شده كه اميدواريم بتوانيم در آينده موفقيت خوبي در اين قضيه داشته باشيم.

وي تصريح كرد: در دانشگاه آزاد اسلامي تعداد زيادي دانشكده حقوق و يا دانشكده هاي عمران وجود دارد كه ما مي توانيم دو تا سه از اينها را انتخاب كنيم و اختصاصا بيايند بر روي پزشكي كار كنند؛ تا معضلات و مشكلاتي پزشكي كه ما داريم را ببينند و برررسي كنند و ارتباط برقرار كنند.

معاون علوم پزشكي دانشگاه آزاد اسلامي به بسط اين موضوع با ذكر مثالهايي پرداخت و گفت:  در ارتباط بين رشته هاي علوم پزشكي با رشته هاي علوم انساني، مي توانيم از پزشكي جامعه نگر، يا ارتباط مسائل حقوقي پزشكي، در عرصه اهدا و پيوند اعضا در سطح بين الملل سخن بگوييم البته منظور تحقيقات در اين خصوص بر اساس علايق شخصي يك استاد يا دانشجو نيست، بلكه براي مثال، دانشكده حقوقي كه بخواهد روي مسائل حقوق پزشكي كار بكند.

او درمورد ارتباط بين رشته هاي علوم پزشكي با رشته هاي عمران بيان داشت: در قسمتهاي مختلف عمران مي توانيم در پزشكي: در بيمارستان سازي، اتاق عمل سازي، تاسيسات بيمارستاني و... استفاده كنيم؛ ما مي توانيم دانشكده شهرسازي بيمارستان داشته باشيم از دفع زباله هاي بيمارستاني گرفته تا ترافيك بيمارستاني براي مثال وقتي بيمارستاني در جايي ساخته مي شود يك ويژگي ترافيك خاصي را ايجاد مي كند. از نظر شهرسازي آن محيط بايد متفاوت تر از جايي باشد كه بيمارستان نيست، پارك هست، باغ هست و ... داراي پاركينگ هاي مناسب و ... باشند تا از لحاظ شهرسازي مشكل پيش نيايد.

دكتر نفر در خصوص ارتباط رشته هاي علوم پزشكي با هنر نيز اظهار داشت: بايد انديشيد بحث زيبايي شناسي و هنر چه ارتباطي با پزشكي پيدا مي كند؟ به نظر مي آيد بسياري از پروتزهايي و دستگاه هايي كه مي سازيم و كارهاي پزشكي نياز به يك ويژگي دارد. براي مثال از ساخت يك عينك گرفته تا محيطي آرامش بخش در بيمارستان. اينكه بايد از چه اِلمانهاي هنري استفاده كنم كه محيط بيمارستان استرس زا نباشد زيرا محيط بيمارستان استرس زا هست؛ بايد از چه مصالح ساختماني استفاده كنم از گچ استفاده كنم يا از چوب استفاده كنم؟ اين چوب ها بايد منحني باشند يا تيز باشند، زاويه داشته باشند يا نداشته باشند و... . ما در رشته هاي پزشكي هنرهايي را كه در اين پروسه به ما كمك مي كنند، لازم داريم.

دكتر نفر در خصوص ارتباط بين رشته اي و تحقيقات كاربردي بيان داشت: لازم است كه شركتها و كارخانه ها و قسمتهاي ديگر وارد سيستم تحقيقات ما شوند و تحقيقات كاربردي ما را پيش ببرند مثل سيستم داروسازي و يا سيستم هاي صنعتي ما كه به طور معمول خيلي كم است و تقريبا باعث قطع ارتباط بين صنعت و دانشگاه شود.

معاون علوم پزشكي دانشگاه آزاد اسلامي با بيان اينكه در بحث صنعت، پروسه ارتباط بين رشته اي انجام پذيرد گفت: حالا كه از طرف صنعت به ما سفارش ندادند، ما از دانشگاه اين سفارش ها را شروع و آماده كنيم؛ بلكه صنعت هم ببيند كه فقط قرار نيست كسي كه عمران مي خواند فقط عمران آب بخواند و (عمران هايي را بخواند كه تا كنون وضع شده اند) احتمالا عمران ديگري هم، در عرصه عمران بهداشت مي تواند وجود داشته باشد.   

تاریخ:
1396/08/29
تعداد بازدید:
50
منبع:
روابط عمومي حوزه علوم پزشكي دانشگاه آزاد اسلامي
امتیازدهی
میانگین امتیازها:4 تعداد کل امتیازها:2
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
تمام حقوق اين وب سايت متعلق به سازمان مركزي دانشگاه آزاد مي باشد
Powered by DorsaPortal