۱۳۹۶ دوشنبه ۲۸ اسفند
علوم پزشکی دانشگاه آراد
معاون علوم پزشكي دانشگاه آزاد اسلامي؛رِنج استاندارد بيمارستان هاي دانشگاه آزاد اسلامي در2 شاخصه مدت زمان متوسط اقامت بيمار و درصد اشغال تخت/نسبت دانشجو به اعضاي هيات علمي در سال جاري ، 1به25خواهد شد
دكترسيد علي ابطحي گفت: در شوراي جذب و بورس كه در سال گذشته داشتيم توانستيم 14 نفر را در رشته پرستاري،1 نفر را در برد تخصصي بهداشت و درمان شيراز،2 نفر در برد روانشناسي خميني شهر و در برد دندانپزشكي براي تهران، اصفهان، بروجرد جمعا 9 نفر را جذب كرديم كه در نهايت اين تعداد به 40 نفر رسيد. در همين راستا اميدوارم كه تا پايان سال جاري بتوانيم اين روند رو به رشد را ادامه دهيم و تعداد اعضاي هيات علمي خود را به 2800 نفر برسانيم كه در اين صورت نسبت دانشجو به اعضاي هيات علمي ما به 1/25 خواهد رسيد كه نسبتي بسيار قابل قبول و چشمگير است.

دكترسيد علي ابطحي معاون علوم پزشكي دانشگاه آزاد اسلامي در خصوص عملكرد هاي صورت گرفته در زمينه هاي پزشكي دانشگاه آزاد اسلامي به ايسكانيوز گفت: در حال حاضر دانشگاه آزاد اسلامي داراي 15 دانشكده پزشكي، 6 دانشكده دندانپزشكي و 3 دانشكده داروسازي است كه در آن حدود 200 رشته كارشناسي و كارشناسي ارشد پرستاري، مامايي، تغذيه و آزمايشگاه مشغول به علم آموزي هستند.
وي ادامه داد: آنچه كه در سال 95 اتفاق افتاد حاصل زحماتي است كه از بدو ايجاد حوزه علوم پزشكي در سال 92 اتفاق افتاده است. به اين ترتيب كه در گام هاي نخستين آغاز به كار اين حوزه ابتدا شناخت جامع و كاملي از واحدهاي دانشگاه هاي علوم پزشكي به دست آمد و سپس براساس آن راه كارها به صورت يك برنامه ريزي منسجم شكل منظمي را به خود گرفت. در واقع مديري در يك مجموعه بزرگ مانند دانشگاه آزاد اسلامي موفق است كه از ابتدا داراي يك برنامه حساب شده و منظم باشد.

وي خاطر نشان كرد: در حوزه هاي علوم پايه مانند دندانپزشكي و پزشكي بعد از گذراندن مقاطع كارشناسي و كارشناسي ارشد، از ترم ششم به بعد با ورود به عرصه باليني نياز به فعاليت در بيمارستان و عرصه هاي آزمايشگاهي به طور كامل احساس مي شود. به همين جهت در حوزه علوم پايه اولين مشكل ما كمبود هيات علمي شايسته و كارآمد بود كه خوشبختانه هم اكنون در حوزه علوم پايه و علوم باليني با جذب حدود 880 نفر اين مشكل مرتفع شد.


ابطحي عنوان كرد: در گذشته نسبت دانشجو به استاد حدود 79/1 بود كه امروز اين نسبت به زير 40 رسيده است و البته پيگيري ها در اين خصوص ادامه خواهد داشت. بعلاوه اميدواريم در سامانه جذب تا يك هفته آينده بتوانيم هزار نفر ديگر را جذب كنيم و البته برنامه ريزي ما بر اين اساس است كه بتوانيم تا پايان سال 96 اعضاي هيات علمي خود را از 1800 به 2800 نفر برسانيم و بايد توجه داشته باشيم كه اساس ارتقاء بر اين موضوع استوار است.

وي افزود:در شوراي جذب و بورس كه در سال گذشته داشتيم توانستيم 14 نفر را در رشته پرستاري،1 نفر را در برد تخصصي بهداشت و درمان شيراز،2 نفر در برد روانشناسي خميني شهر و در برد دندانپزشكي براي تهران، اصفهان، بروجرد جمعا 9 نفر را جذب كرديم كه در نهايت اين تعداد به 40 نفر رسيد. در همين راستا اميدوارم كه تا پايان سال جاري بتوانيم اين روند رو به رشد را ادامه دهيم و تعداد اعضاي هيات علمي خود را به 2800 نفر برسانيم كه در اين صورت نسبت دانشجو به اعضاي هيات علمي ما به 1/25 خواهد رسيد كه نسبتي بسيار قابل قبول و چشمگير است.


وي خاطرنشان كرد: مشكلات ما در علوم پايه رفع شده است و در عرصه علوم باليني نيز در صدد هستيم كه مشكلات موجود را به صفر برسانيم در واقع ما در تلاش هستيم كه علوم باليني را گسترش دهيم. در همين راستا با توجه به اين نكته كه بخش اعظم علوم باليني در بيمارستان ها بوده و 11 بيمارستان نيز از زيرمجموعه دانشگاه آزاد اسلامي در كشور داريم، در گذشته اين بيمارستان ها به خصوص بيمارستان هاي مستقر در تهران از لحاظ آموزشي مناسب نبوده و تنها جنبه درماني داشتند كه امروز اين مشكل تا حد زيادي حل شده است.

وي گفت: با كمك و حمايت هاي دكتر ميرزاده در طول 3 سال گذشته اعتبارات لازم براي بازسازي بيمارستان هايمان فراهم شد بعلاوه توانستيم در 2 شاخصه مهم كه شامل اشغال تخت به ميزان 70 درصد و مدت زمان متوسط اقامت بيمار كه به 3 روز ميرسد رنج فوق العاده اي را داشته باشيم.

معاون علوم پزشكي دانشگاه آزاد اسلامي در خصوص وضعيت اورژانس هاي بيمارستان هاي زير مجموعه دانشگاه آزاد اسلامي افزود: تمام تلاش ما در خصوص وضعيت اورژانس ها در استاندارد سازي فضاي آنها و اشتغال متخصصين اين رشته خلاصه مي شد كه توانستيم اورژانس هايمان را بازسازي و متصديان اين رشته به خدمت مشغول شدند بعلاوه زمان ورود بيمار به بيمارستان تا مشخص شدن تكليف آن به حداكثر 6 ساعت رسيده است كه يك عدد قابل قبول جهاني است.

وي با اشاره به اين موضوع كه كادر بيمارستان به ارتقاي همه جانبه آن متعهد هستند ادامه داد: آن چيزي كه موجب شد تا مسئوليت و دينمان به بيمارستان هاي دانشگاه آزاد اسلامي افزايش يابد احساس كادر بيمارستان به پيشرفت و ارتقا بيمارستان محل كارشان است. بعلاوه بيمارستاني مانند بوعلي كه تاكنون اعتبارسنجي نشده بود به عنوان يك بيمارستان آموزشي و درماني مصوب شد و اكنون درصد اشغال تخت هاي اين بيمارستان به حدود 70 درصد رسيده است كه جز يكي از توفيقات حوزه علوم پزشكي محصوب مي شود.

وي در پايان اضافه كرد: يكي ديگر از دستاوردهاي حوزه علوم پزشكي انجام آموزش هاي ضمن خدمت براي كاركنان و اعضاي هيات علمي به صورت مجازي و غير مجازي است. در واقع اعتقاد ما بر اين است هيات علمي مان را توانمند كنيم يعني بتوانيم آنها را از استادياري به دانشياري و از دانشياري به استادي ارتقاء دهيم. به همين منظور با ايجاد سيستم سامانه علم سنجي و سامانه پژوهش يار كه در واحدهاي دندانپزشكي و داروسازي تهران به صورت آزمايشي شروع به كار كرد كه اميدواريم نتايج خوبي را كسب كنيم.

200/202

خبرنگار: ناهيد سميعي/انتشار:آخوندي

تاریخ:
1396/01/14
تعداد بازدید:
20
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
تمام حقوق اين وب سايت متعلق به سازمان مركزي دانشگاه آزاد مي باشد
Powered by DorsaPortal