۱۳۹۶ دوشنبه ۲۸ اسفند
علوم پزشکی دانشگاه آراد
معاون علوم پزشكي دانشگاه آزاد اسلامي خبر داد: راه‌اندازي پرديس بين‌الملل پزشكي در آبادان
فرهيختگان: حوزه علوم پزشكي دانشگاه آزاد اسلامي در زمينه ارتقاي كيفيت ارائه خدمات سلامت از طريق مراكز درماني خود برنامه‌ها و اقدامات متعددي را در سال گذشته به ثمر رسانده است و همچنين برنامه‌هاي مهمي براي سال جديد در نظر دارد.

راه‌اندازي پرديس بين‌المللي پزشكي در آبادان و اعتبار‌بخشي آموزشي يكي از مهم‌ترين برنامه‌هاي حوزه علوم پزشكي دانشگاه آزاد اسلامي در سال جديد خواهد بود كه قرار است تا پايان سال محقق شود. آن‌طور كه مسئولان اين دانشگاه معتقدند اعتبار‌بخشي موجب ارتقاي كيفيت آموزش خواهد شد؛ امري كه موجب شده است‌ اين روزها در راس برنامه‌هاي اين حوزه قرار گيرد. به گفته سيد‌علي ابطحي، معاون علوم پزشكي اين دانشگاه اعتباربخشي درماني در طول دو سال گذشته به خوبي انجام شد و حتي اعتبار‌بخشي‌هايي كه از سوي وزارت بهداشت بر روي دانشگاه آزاد اسلامي انجام شد، بسيار موفقيت‌آميز بود. ابطحي در گفت‌و‌گو با «فرهيختگان» مي‌گويد: «تصميم داريم در بخش آموزشي بيمارستان‌ها و موسسات دانشگاه اعتباربخشي شوند به اين معني كه استانداردهايي را كه يك دانشكده پزشكي، پرستاري، دندانپزشكي و... بايد در آموزش داشته باشند، بررسي مي‌كنيم.» به گفته معاون علوم پزشكي دانشگاه آزاد اسلامي قرار است كلاس‌هاي آموزشي براي مجريان برگزار شود كه در حقيقت مربي و سرمربي اعتبار‌بخشي آموزشي تربيت شوند.
او در ادامه سخنانش با اشاره به هدف از اين طرح مي‌گويد: «‌اعتبار‌بخشي آموزشي ما را به سوي استانداردهاي ملي قابل‌قابل آموزش برده تا يك موسسه آموزشي يا يك دانشكده دارو‌سازي‌، مامايي و ... را ارتقا داده و بتوانيم دانشجويان را با امكانات و الزامات جديد آموزش دهيم.»
به گفته ابطحي در تمام كشور ارزشيابي دروني واحدها انجام شده است؛ اما ارزشيابي بيروني از سوي وزارت بهداشت انجام مي‌شود. او مي‌گويد: «براي اجراي اين طرح مجريان آموزشي بايد به واحدهاي دانشگاهي رفته تا اعتبار‌بخشي موسسات و بيمارستان‌هاي آموزشي را شروع كنيم. البته ما پيش از اين از نحوه ارزشيابي مطلع و آگاه بوديم. به همين دليل ارزيابي دروني تمام واحدها انجام شده است. بر اساس آن، ارزيابي مجدد را آغاز خواهيم كرد تا در پايان سال وزارت بهداشت‌، درمان و آموزش پزشكي بتواند دانشگاه آزاد اسلامي  را ارزيابي كند.» به گفته معاون علوم پزشكي دانشگاه آزاد اسلامي تا پايان نيمه اول امسال ارزشيابي‌هاي دروني توسط خود دانشگاه به اتمام مي‌رسد و در نيمه دوم سال نيز ارزشيابي‌هاي بيروني دانشگاه آزاد اسلامي توسط وزارت بهداشت انجام مي‌شود.
البته دانشگاه آزاد اسلامي پيش از اين نيز اعتبار‌بخشي درخصوص ارائه خدمت به بيماران را كليد زده بود، اقدامي كه ابطحي در مورد آن مي‌گويد: «اعتبار‌بخشي پيشين حوزه پزشكي دانشگاه آزاد اسلامي در خصوص ارائه خدمت به بيماران بود. در اعتبار‌بخشي درماني درصدد هستيم الزامات و اعتبار‌بخشي ملي را براي ارائه خدمت بهتر و رفتن به سوي ارتقاي خدمات درماني اجرا كنيم؛ اما در حال حاضر تصميم داريم به سوي ارتقاي آموزش براي دانشجويان حركت كنيم.»
معاون علوم پزشكي دانشگاه آزاد اسلامي در بخش ديگر اين گفت‌و‌گو درباره جذب هيات علمي توانمند در اين دانشگاه سخن گفت. به گفته او تا سال 92 تنها 1100 نفر هيات علمي پزشكي در اين دانشگاه حضور داشتند اما در حال حاضر حدود 1900 عضو هيات علمي پزشكي در دانشگاه آزاد اسلامي هستند و 2030 نيز نفر در فراخوان ثبت نام كرده‌اند. ابطحي معتقد است حدود 40 درصد اين تعداد واجد شرايط استخدام هستند‌. آنطور كه او گفته است نسبت استاد به دانشجو در حوزه علوم پزشكي با جذب هيات علمي تا پايان سال 96 يك بر 25 خواهد شد.
معاون علوم پزشكي دانشگاه آزاد اسلامي در بخش ديگر سخنانش از راه‌اندازي پرديس بين‌الملل پزشكي در آبادان تا پايان سال 96 خبر داد. او در اين باره توضيح مي‌دهد: «اقدامي كه در سال گذشته آغاز كرديم سفرهاي استاني بود. در آخرين سفر استاني به اهواز  به اتفاق ارزشيابي وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي به اين نتيجه رسيديم كه در شهر آبادان پتاسيل راه‌اندازي پرديس بين‌المللي پزشكي وجود دارد. بر همين اساس راه‌اندازي اين پرديس را تصويب كرده و  استاندار اهواز نيز از اين طرح حمايت كرد.»
ابطحي مي‌گويد: «در سفر به آبادان با فرماندار و متصديان منطقه آزاد آبادان جلسه‌اي داشتيم. قرار بر اين شد ساختماني در اختيار دانشگاه آزاداسلامي  قرار گيرد تا پرديس بين‌المللي پزشكي با كمك اداره كل بين‌الملل در آبادان راه‌اندازي شود.»
ابطحي معتقد است: «اگر سال 92 را با امسال مقايسه كنيم متوجه مي‌شويم مديريت دانشگاه آزاد اسلامي موجب شده است اين روزها توسعه كيفي و ارتقاي علمي‌ از اولويت‌هاي  اين دانشگاه باشد.» او ابراز اميدواري مي‌كند حوزه علوم پزشكي دانشگاه آزاد اسلامي با شتاب بيشتري در مسير پيشرفت حركت كند.

 

 سارا طاهري
خبر نگار
تاریخ:
1396/01/27
تعداد بازدید:
46
امتیازدهی
میانگین امتیازها:4 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
تمام حقوق اين وب سايت متعلق به سازمان مركزي دانشگاه آزاد مي باشد
Powered by DorsaPortal