۱۳۹۹ دوشنبه ۱۱ فروردين
معاونت علوم پزشکی دانشگاه آزاد
اجراي طرح كنترل فشار خون بالا در خراسان شمالي
جميله رمضاني در گفتگو با خبرنگار خبرگزاري آنا در بجنورد درباره طرح بسيج ملي كنترل فشار خون بالا اظهار كرد: بيماري فشار خون بالا مهم‌ترين عامل خطر قابل كنترل بيماري‌هاي قلب و عروق است و مي‌توان گفت علت اصلي ابتلا به فشار خون ناشناخته است.

جميله رمضاني در گفتگو با خبرنگار خبرگزاري آنا در بجنورد درباره طرح بسيج ملي كنترل فشار خون بالا اظهار كرد: بيماري فشار خون بالا مهم‌ترين عامل خطر قابل كنترل بيماري‌هاي قلب و عروق است و مي‌توان گفت علت اصلي ابتلا به فشار خون ناشناخته است.

وي به عوامل مؤثر در بروز فشار خون اشاره و خاطرنشان كرد: از علل شناخته شده مؤثر در بروز فشار خون بالا مي‌توان كم‌تحركي، چاقي، مصرف سيگار، مصرف الكل، رژيم غذايي پرنمك، رژيم غذايي كم‌پتاسيم، استرس و فشارهاي عصبي، افزايش سن، ژنتيك، تاريخچه مثبت خانوادگي پرفشاري خون، بيماري‌هاي كليوي، بيماري‌هاي غده فوق كليوي، اختلالات تيروئيد و ديابت را نام برد.

سرپرست دانشكده پرستاري و مامايي دانشگاه آزاد اسلامي واحد بجنورد افزود: با پيشرفت تكنولوژي و تغيير در سبك زندگي ميزان ابتلا به اين بيماري خاموش در جوامع مختلف به‌ويژه ايران رو به گسترش است و بر اساس آمار موجود نيمي از جمعيت ايران با رسيدن به سن 55 سالگي مبتلا به فشار خون بالا مي‌شوند و سالانه حدود 33 هزار ايراني زير 55 سال به‌دليل سكته‌هاي قلبي و مغزي عمدتاً ناشي از فشار خون بالا دچار مرگ‌ومير زودرس، عوارض جدي و ناتواني مي‌شوند.

وي اظهار كرد: يكي از دلايل تأخير در درمان بيماري فشار خون و پيشگيري از عوارض جدي ناشي از آن، بدون علامت‌بودن اين بيماري در بسياري از موارد است.

معاون علوم پزشكي دانشگاه آزاد اسلامي خراسان شمالي گفت: نتايج مطالعات باليني نشان مي‌دهد كه حتي در موارد افزايش بحراني ميزان فشار خون، برخي از بيماران علامت مشخصي ندارند؛ اما به‌طور كلي بروز سردرد، سرگيجه، خونريزي از بيني، تنگي نفس و اضطراب مي‌تواند نشانه افزايش فشار خون باشد.

رمضاني با تأكيد بر اهميت كنترل فشار خون از سن 30 سالگي خاطرنشان كرد: با توجه به اينكه پيشگيري از ابتلا به اين عارضه و شناسايي و درمان به‌موقع و پيگيري وضعيت بيماران اهميت بسزايي در كنترل اين بيماري خاموش دارد و برنامه‌ريزي در اين زمينه مي‌تواند زندگي هزاران نفر را نجات دهد و در هزينه‌هاي مربوط به‌ سلامت صرفه‌جويي كند، تأكيد مي‌شود همه افراد از سن 30 سالگي فشار خون خود را مرتب كنترل كرده و در صورت داشتن فشار خون بالا در نخستين فرصت به پزشك مراجعه و تحت درمان قرار گيرند.

وي بيان كرد: به‌منظور تشخيص به‌موقع و درمان سريع فشار خون بالاي شهروندان، طرح ملي غربالگري فشار خون بالا از طريق وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي با محور دانشگاه علوم پزشكي و همكاري ارگان‌هاي مختلف از جمله حوزه علوم پزشكي دانشگاه آزاد اسلامي استان خراسان شمالي در پايگاه‌هاي متعدد سطح شهر و روستا به‌ صورت رايگان در حال اجراست.

سرپرست دانشكده پرستاري و مامايي واحد بجنورد با اعلام پايگاه‌هاي غربالگري فشار خون بالا گفت: اين طرح از تاريخ 17 خرداد تا 15 تيرماه سال جاري براي تمام افراد بالاي 30 سال، زنان باردار و بيماران كليوي در حال انجام است و دانشگاه آزاد اسلامي استان خراسان شمالي نيز هماهنگ با دانشگاه علوم پزشكي و به‌صورت مشاركتي در بيمارستان تأمين اجتماعي، بيمارستان امام علي(ع)، بيمارستان امام رضا(ع) و مركز بهداشتي و درماني محمدعلي پهلوان بجنورد و به‌صورت مستقل در پايگاه مدرسه سما و پايگاه دانشگاه آزاد اسلامي واحد بجنورد و واحد شيروان مشغول ارائه خدمات به مراجعان است.

انتهاي پيام/

تاریخ:
1398/04/03
تعداد بازدید:
13
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
تمام حقوق اين وب سايت متعلق به سازمان مركزي دانشگاه آزاد مي باشد
Powered by DorsaPortal